Yükleniyor

Organik Gübre

Yıllarca üzerinde tarım yapılan toprak sürekli olarak kullanılan kimyasal gübreler ve tarımsal ilaçlar nedeniyle organik maddeler yönünden fakirleşmekte ve buna bağlı olarak verimliliğini kaybetmektedir.

Organik maddeler yönünden zayıf toprağın üst kısımlarında kumlaşmalar, alt kısmında ise sert tabakalar oluşur. Toprağın su tutma kapasitesi azalıp havalanması ve tava gelmesi zorlaşır. Toprağı sulama sayısı artar. Ayrıca toprakta biyolojik dengeyi sağlayan mikroorganizmalar azalır ve topraktaki besin elementlerinin bitki tarafından alınıp yararlanması engellenmiş olur. Toprağın verimli ve doğal özelliğine kavuşması için toprakta eksik ya da yetersiz durumda olan makro ve mikro bitki besin maddeleri ve organik maddelerin sağlanması gereklidir.

Kimyasal gübreler oransal olarak etken maddeden fazla dolgu maddeleri (kireç vb.) içerdiğinden zamanla toprağın yapısına zarar vermeye başlar. Bu nedenle Organik Gübre kullanılmalı, aşırı kimyasal gübrelemeden kaçınılmalıdır.

BioPhos Organik Gübre kendi üretimimiz olan yemlerle beslenen sağlıklı tavuklardan elde edilen dışkıların tesisimizde kompostlaştırılmasıyla üretilir. Kompost prosesinde oluşan yüksek sıcaklıklar nedeniyle gübre içindeki tüm zararlı bakteriler tahrip olur. Bu nedenle ürün hijyenik ve kokusuz özelliklere sahiptir.